U trokutu između Zagreba, Karlovca i Siska nalaze se Vukomeričke Gorice omeđene dvjema rijekama Savom i Kupom. U najvišem dijelu brdovitog kraja smjestila se Župa Uzvišenja Svetog Križa Kravarsko
. U samom centru Kravarskog, okruženim šumama, vinogradima , njivama i livadama, uzdiže se crkva Uzvišenja Svetog Križa. Kroz povijest više puta je bila rušena ,popravljana građena i preuređivana tako da današnji izgled ne pripada niti jednom stilu.
Ostaci originalnoga gotičkoga stila upućuju na vrijeme nastanka crkve u 13. Ili 14. Stoljeće. Velika oštećenja dogodila su se tokom II svjetskog za vrijeme bombardiranja Kravarskog . Nakon rata crkva je obnovljena i dobiva današnji izgled.
Točan podatak osnivanje Župe Kravarsko ne može se točno utvrditi. S toga se mora razmatrati u širem kontekstu organiziranja vjerskog života u području između rijeka Save i Kupe. Sa sigurnošću je utvrđeno da je na tom području već u 4 i 5 st. u vrijeme rimske AUDAUTONIJE (današnje Šćitarjevo ) postojala kršćanska vjera , a po tome i kršćanska zajednica
Značajna organizacija crkvenog života na ovom području događa se za vrijeme franačke okupacije u 9. Stoljeću. To se može zaključiti po nazivima crkava ovog područja. Najviše ih je posvećeno sv. Martinu biskupu. Franačka vojna vlast širila je štovanje svoga sveca Martina kome je biskupsko sijelo bilo u Toursu gdje mu je i grob. Martin je bio časnik u rimskoj vojsci i posebni zaštitnik vojničkog staleža. Zato se i smatra zaštitnikom vojnika
Kako je franačka vlast na okupiranim područjima vodila i uređivala vjersko-crkvene poslove moguće je da između ostalih župa ovog područja i Župa Svetog Križa u Kravarskom vuče korijene iz tog doba.
Druge povijesne činjenice govore da bi raspored naslova crkava na širem području audautonijske zajednice mogao biti plod djelovanja reda Ivanovaca na ovom području u srednjem vijeku. Zna se da su u 13. I 14. Stoljeću djelovali na području Save i Kupe. Moguće je da je izbor naslovnika crkava tog područja vezan uz njihovo djelovanje.
Prvi pisani spomen Župe Svetog Križa nalazimo u popisu župa Zagrebačke biskupije iz 1334. Godine.
U registru koji datira iz 1501.godine u Kravarsko se smještaju dvije župe Sv. Križa i Sv. Katarine koje su vjerojatno bile spojene u jednu. U istom registru stoji: „ Martin, župnik Sv. Križa, 5 kapelana.“ Iz toga se može zaključiti da je ta župa morala biti prostrana. Kako se ni u jednom registru ne nalazi Župa Pokupsko , vjerojatno je da je Župi Kravarsko bilo podložno sve do rijeke Kupe , jer je imala pet kapelana.
Popis naselja Župe S. Križa kravarsko u 14. i 17. Stoljeću
-Kravarsko – crkva Sv. Križa i drvena kapela Sv. Antuna
Padovanskog na groblju.
-Podvornica – kapela Sv. Vida
-Cerje – kapela Sv. Josipa
-Šiljakovina – kapela Sv. Ladislava
– Gornji Hruševec – kapela Sv. Jurja
-Roženica – kapela Sv. Tri Kralja
-Hotnja – kapela Sv. Duha
-Fatinec – kapela Sv. Mihaela Arkanđela
-Petkov Dol -kapela Presvetog Trojstva
-Cerje – kapela Presvetog Tijela Kristova
-Donji Hruševec – kapela Sv. Ivana Krstitelja
-Ravni
-Modruša
-Pustike
-Gornji Vukojevec
-Donji Vukojevec
-Ogulinci
-Huhori
-Barbarići
-Velika Buna
-Mala Buna
Ključićko Brdo
-Kozjača
-Čakanci
-Novo Brdo
-Gladovci
-Srebrenik
-Strezojevo
-Opatija
-Kamenjakovo Brdo
-Žitkovčica
Današnja Župa Kravarsko proteže se na ova naselja
-Kravarsko
-Barbarići
-Opatija Gornja
-Podvornica
-Pustike
-Strezojevo
-Šiljakovina
-Velika Buna
-Mala Buna
-Žitkovčica
-Čakanec
-Donji Hruševec
-Gladovec Kravarski
-Gornji Hruševec
-Ključić Brdo
-Kozjača-Novo Brdo