Još nema komentara

Plemka

Voćke je moguće razmnožiti kalemljenjem plemki (reznica) željene vrste na podlogu. Podloga daje plemki hranjiva za rast te prestaje postojati kao voćna vrsta jer svoje životne sokove daje plemki. Ova se pak razvija i rodi shodno svojoj vrsti. Na podlozi kakve neplemenite šljive moguće je uzgojiti brojne druge voćne vrste: marelice, dunje, oskoruše ili mušmule. Slično je s nama. Plemke smo Božjeg roda. Na podlogu naše ljudske prirode nakalemljena je plemka duhovne prirode sinova i kćeri Božjih. Gdje god rasli,  možemo donijeti rod božanskih djela. Dobra smo stabla, nikakav divlji nekultivirani rod. Loze smo plemenite i možemo donositi slasne plodove, nipošto kiseliš. Na kakvoj se god podlozi životne sredine uhvati plemka Božjeg Duha, tu potjera listić pa grančicu, a potom nezaustavljivo raste i buja, cvate, plodi se i rodi. Hranjena sokovima podloge, plemka mijenja prirodu čitavog stabla. Pogonjena silinom Duha, čovječja se narav preobražava u nebesku.

BK

Postavite komentar