Još nema komentara

Vjera u Bogu

„Uistinu, svi ste sinovi Božji, po vjeri u Kristu Isusu!“, piše Pavao Galaćanima(Gal 3,26). Pavao na ovom mjestu ne govori o vjeri u Krista, već o vjeri u Kristu. Razlika je u jednom jedinom slovcu, ali to slovce značajno mijenja smisao izraza. Njega Pavao tumači već u sljedećoj rečenici: „Doista, koji ste god u Krista kršteni, Kristom se zaodjenuste.“ (Gal 3,27) U Krista smo kršteni, Njime smo se zaodjenuli. Ako vjerujemo, u Kristu vjerujemo. Vjerujemo, doista u Krista, ali i u Kristu vjerujemo. Vjerujemo u Krista, ali i po Kristu. Vjerujemo u Krista, ali i s Kristom vjerujemo. U Kristu mi vjerujemo! „Nema više: Židov – Grk! Nema više: rob – slobodnjak! Nema više: muško – žensko! Svi ste vi Jedan u Kristu Isusu!“ (Gal 3, 28) Svi smo mi Jedan u Kristu. Zar Jedan u Onome koji je Ja-Jesam? Da, mi mnogi Jedan smo u Bogu.

Bog je i u sebi Jedan. Zajedništvo Oca, Sina i Duha Svetoga veliko je otajstvo naše vjere. Otajstvo je to koje nam je objavio Krist. Njega su mnogi teolozi pokušali tumačiti, tumače i tumačit će. Ipak, priroda ga zorno prikazuje u listu obične djeteline. Na jednoj stapki tri su lista zajedno. Eto zajedništva trojega u jednom, poput zajedništva Trojice u Jednom. A tome Jednom i mi smo po vjeri u Kristu pozvani pridružiti se. Pozvani smo pridodati svoj sitni list trojci listova. Za djetelinu s četiri lista veže se pojam sreće: kamo sreće da na livadi čovječanstva bude puno sretnih koji su četvrti list u trolistu Vječnoga!

BK

Postavite komentar