Još nema komentara

Apostoli

Koliko je apostola imao Isus? Koje pitanje!? Ta, to smo naučili još na ranom vjeronauku – odgovor je 12. To su oni koji su s Isusom hodili za života, pratili Ga na Njegovim putovanjima, bili sudionici i svjedoci Njegova djelovanja. Ako je tako, kako onda Crkva svetog Pavla zove apostolom i to ne bilo kakvim, već Apostolom s velikim a? On i sam o sebi veli: „Pavao, apostol – ne od ljudi ni po kojem čovjeku, nego po Isusu Kristu i Bogu Ocu koji ga uskrisi od mrtvih…“ (Gal 1,1)

Riječ apostol znači poslanik, odaslanik. Odaslanik je Božji, prvi od sviju, prvi od svih apostola, sam Gospodin Isus Krist:
„A kada dođe punina vremena,
odasla Bog Sina svoga …“
Evo apostolskog poslanja. Koje je to Isusovo poslanje?
„… od žene bî rođen,
Zakonu podložan
da podložnike Zakona otkupi
te primimo posinstvo.“
(Gal 4, 4-5)
Isus naviješta da smo djeca Božja, Njegovi sinovi i kćeri. Krasne li vijesti! Krasne li vijesti koju treba prenijeti dalje! Pridružiti nam se zboru apostola, ujediniti se u jedno srce, biti jedne duše. Pridružiti nam se zboru apostola, poslanika jedne duše i srca koji svoje glasove, različitih jačina i boja ujedinjuju u pjesme hvale Bogu. Kažu pisma: „U mnoštva onih što prigrliše vjeru bijaše jedno srce i jedna duša.“ U pjevačkom zboru koji želi skladno pjevati nitko ne odudara. Naučila sam davno: ako u zboru sam sebe čuješ, ne pjevaš dobro; tvoj se glas treba pridružiti drugim glasovima, tvoj dah, udah i izdah, treba biti istovremen dahu ostalih, tvoje srce treba kucati u ritmu srdaca drugih. „U mnoštva onih što prigrliše vjeru bijaše jedno srce i jedna duša. I nijedan od njih nije svojim zvao ništa od onoga što je imao, nego im sve bijaše zajedničko.  Apostoli pak velikom silom davahu svjedočanstvo o uskrsnuću Gospodina Isusa i svi uživahu veliku naklonost.“ (Dj 4, 32-33)

Puno je vremena prošlo od dana prvih apostola, onih koje je Isus izabrao, pozvao i odaslao da razglase blagovijest spasenja. Puno se ljudi odazvalo u apostolsku službu. I danas je svaki kršćanin pozvan biti apostol radosne vijesti Isusa Krista. Pozvan ugraditi se u kulu koja se diže u vis, ne kao ona bogohulna iz Starog Zavjeta, već kula čiji je kamen temeljac i kamen zaglavni Krist Gospodin.

„A kada dođe punina vremena,
odasla Bog Sina svoga:
od žene bî rođen,
Zakonu podložan
da podložnike Zakona otkupi
te primimo posinstvo.
A budući da ste sinovi,
odasla Bog u srca vaša Duha Sina svoga
koji kliče: »Abba! Oče!«
Tako više nisi rob nego sin;
ako pak sin,
onda i baštinik po Bogu.
(Gal 4, 4-7)
Jedno je srce i jedna duša baštinika Božjih, apostola Božje riječi i djela. Jesi li TI apostol Kristov?

BK

Postavite komentar