Još nema komentara

Idite u miru

Na kraju mise svećenik otpušta narod riječima: „Idite u miru!“, u latinskom izvorniku: „Ite, missa est!“ Otpust je to, no u isto vrijeme i poslanje. U miru treba otići u nemir svijeta. Vjera traži djela. Po svršetku mise napustiti nam je prostor bogoslužja te, u snazi riječi Evanđelja, primljene pouke provesti u djelo. Gotovo je ono obredno, a počinje životno. Pred kršćaninom je zadatak izgradnje boljeg svijeta u vlastitoj životnoj okolini. Vjera traži djela. Izaći nam je iz staklenika ugode službe Božje u oštru klimu svakodnevice. S humusne podloge slavljenja Boga raširiti nam je korijenje na siromašno tlo svijeta. U susretu s promrzlim srcima donijeti nam je toplinu utjehe. Žegu okorjelih srdaca blažiti nam je rosom samilosti. Vjera traži djela. Dati nam je ono što primamo. Bogatstvo valja proslijediti da nam ruke ne oteščaju; svaki teret zapreka je hodu. Bližnjemu, pokazati nam je osmijeh makar on otkrivao naše krive zube; darovati nam je smijeh srca unatoč manama vlastitog duha. Bratu i sestri, nasmijati nam se unatoč tome što smiješak šara kožu i mreška bore oko očiju; dati nam je osmijeh duše bez obzira na cijenu koju traži.  Vjera traži djela. Naš zadatak nisu samo drugi, nego i mi sami. Treba sebi reći NE. Čini li to danas itko? Govorimo li NE sebi postom? Govorimo li NE brbljavosti šutnjom? Govorimo li NE oholosti ništenjem? Govorimo li vlastitim nedostatcima jasni i glasni NE? Ispravljamo li karakterne mane jednako zdušno kao što njegujemo tijelo?

Vjera traži djela. Djela traže ustrajnost i snagu. Imamo li za veliki zadatak dovoljno snage? Ne. Ne, ako se oslanjamo sami na sebe. Nije nam se osloniti na tanano drvce vlastite vjere, moglo bi se slomiti pod teretom djela. Osloniti nam se na Stijenu; za Boga piše u pismima:
„On je Stijena, djelo mu je savršeno,
jer pravi su svi njegovi putovi.
Bog je on vjeran i bez zloće,
pravedan je on i pravičan.“
(Pnz 32,4)
Osloniti nam se na Stijenu, uzdati nam se Stijenu što stoji vjekovima:
„Uzdajte se u Jahvu dovijeka,
jer Jahve je stijena vječna …“
(Iz 26,4)
Oslonac vjernima negda, danas i vazda, naš je Bog – Stijena vječna.

BK

 

 

Postavite komentar