Još nema komentara

Oluja

Kad dođe čas, Isusa uhvatiše. Presuda je unaprijed donesena. Jedan treba umrijeti za narod: tako rekoše židovski prvaci i ne znajući apsolutnost te istine. Uistinu, Jedan umrije za sav narod; Jedan preda život za čitav ljudski rod.

Podiže se one noći velika oluja mržnje. Moleći na Maslinskoj gori, gleda Isus njezin dolazak. Vidi tmurne oblake, čuje daleku grmljavinu, osjeća kako se temperatura spušta dolaskom ledenog vjetra koji zebe do kosti. Ne bježi skloniti se  u pećinu molitve koja mu tako često bijaše zaklon. Osta na vjetrometini, izložen. Pušta da oko Njega bjesni vihor okrutnosti, da vitla prašinom zavisti i ljubomore. Ne zatvara očiju. Ne podiže ruku u samoobrani. Ne pokreće nogu u bijeg. Sluša topot koraka vojnika, gleda povorku s bakljama koja vijuga dolazeći po Njega. Čuje zveket mačeva, zveckanje lanaca kojima će Ga zasužnjiti. Osjeća okrutnost i bijes rulje. Biva prepušten žurnom djelovanju neprijatelja. Stegni lance. Tjeraj. Viči. Vuci. Udaraj. Ruši. Gurni. Ošini. Ismijavaj. Galami. Podmetni nogu. Ruži. Čupaj.

Isus pušta da se vrši volja Oca. Zato se rodio; ne može sebe zanijekati. Ispija do kraja kalež gorkih muka, gutljaj po gutljaj: gutljaj kod rastanka s učenicima, gutljaj na Maslinskoj gori, gutljaj kad ga svezaše, gutljaj pred Anom, gutljaj pred Kajfom, gutljaj kod Petrove zataje, gutljaj zbog lažnih svjedoka pred Velikim vijećem, gutljaj u dvoru Pilata,  gutljaj pred Herodom, gutljaj kod bičevanja, gutljaj zbog vike nezahvalnog naroda koji traži raspeće, gutljaj kod osude, gutljaj u posrtanju pod teretom križa, gutljaj na tvrdom kamenu Golgote, gutljaj kod probijanja udova čavlima, gutljaj kod podizanja križa, gutljaj poruga onih pod križem, gutljaj pri pogledu na bol majke, gutljaj neminovnosti smrti, gutljaj u kriku osjećaja ostavljenosti … Zemlju prekri mrak. Svjetlo očiju gasi se. Vrijeme sporo ide. Može li biti gore? Minute traju cijelu vječnost. Kad li će se svršiti? Hoće li boli ikad prestati? … Svršeno je…  Minu oluja, nastupi tišina. Zemlja je oprana, odiše svježinom…

Pobjednik iskapi kalež smrti;  smrt nesta za one koji vjeruju u Začetnika života.
A kad se ovo raspadljivo obuče u neraspadljivost i ovo smrtno obuče u besmrtnost, tada će se obistiniti riječ napisana: „Pobjeda iskapi smrt. Gdje je, smrti, pobjeda tvoja? Gdje je, smrti, žalac tvoj?“  Žalac je smrti grijeh, snaga je grijeha Zakon.  A hvala Bogu koji nam daje pobjedu po Gospodinu našem Isusu Kristu!“ (Kor 15,54)
Hvala Bogu!

BK

Postavite komentar