Još nema komentara

Vjerujem

Što je vjera moja, što je vjera naša, što je vjera crkve? Što izgovaraju moja usta?

Vjerujem
u jednoga Boga
… vjerujem u jednoga Boga, uz Njega nema drugih po veličanstvu i moći;
Oca svemogućega … tražim li moć, evo blage svemoći Oca;
Stvoritelja neba i zemlje … vjerujem u mudrog Tvorca svega svijeta;
svega vidljivoga i nevidljivoga … vjerujem u Boga vidljivoga u svemu stvorenom, nevidljivoga u beskonačnoj slavi;
i u jednoga Gospodina Isusa Krista, jedinorođenoga Sina Božjega… vjerujem u Sina po kojem je Bog Otac;
rođenog od Oca prije svih vjekova … sin je Sin po Ocu s kojim je odvijeka;
Boga od Boga, svjetlo od svjetla, pravoga Boga od pravoga Boga, rođena, ne stvorena, istobitna s Ocem … vjerujem u Oca i Sina koji su vječni, jedne biti;
po kome je sve stvoreno.… vjerujem u  Riječ po kojoj sve nastade te je poslana kao Spasitelj;
koji je radi nas ljudi i radi našega spasenja sišao s nebesa, i utjelovio se po Duhu Svetom od Marije Djevice i postao čovjekom…  vjerujem u Boga koji je postao čovjekom;
raspet također za nas: pod Poncijem Pilatom mučen i pokopan… vjerujem u veličinu djela Božjeg poniženja za naše spasenje;
i uskrsnuo treći dan, po Svetom Pismu, i uzašao na nebo: sjedi s desne Ocu, i opet će doći u slavi suditi žive i mrtve, i njegovu kraljevstvu neće biti kraja… vjerujem u prošlu i buduću moć i slavu Jedinorođenca;
i u Duha Svetoga, Gospodina i životvorca; koji izlazi od Oca i Sina koji se s Ocem i Sinom skupa časti i zajedno slavi; koji je govorio po prorocima… vjerujem u Duha ljubavi koji veže Oca i Sina i koji govori, danas kao i nekad;
i u jednu svetu katoličku i apostolsku Crkvu… vjerujem u Crkvu koju Krist na sebi utemelji;
ispovijedam jedno krštenje za oproštenje grijeha… vjerujem u moć krštenja koje me trajno obilježilo te me oslobodilo grijeha;
i iščekujem uskrsnuće mrtvih i život budućega vijeka…vjerujem u Krista koji je Uskrsnuće i Život.

To je vjera naša, to je vjera Crkve.  To je čvrst grad utemeljen na litici, visoko, visoko nad maglama svijeta. To je svjetiljka što raspršuje tmine grijeha. To je čvrsta nit što krhku ljusku propadljivog tijela u olujama tuga i nesreća čvrsto veže uz Stvoritelja. To je utjeha i snaga u trenutcima kad se čini da je vjernost krstu pretežak zadatak.

Ja vjerujem. Vjerujem kad me ushit uznese, vjerujem kad me očaj baci u prašinu. Vjerujem kad je život cvjetna livada i kada je more tuge – smijem se kroz suze:
„Ja vjerujem i kada kažem:
»Nesretan sam veoma.«
“ (Ps 116,10)
Vjerujem u vidljivo što posta od Nevidljivoga. Vjerujem da me krv Kristova otkupila od smrti i bijeli haljine mojih djela. Stanujem u privremenom šatoru bez stalnog boravišta; kao lutalica tumaram  tuđinom ove zemlje s vjerom u obećanje dolaska u nebesku domovinu jer je vjeran Onaj što obećanje dade. Vjerujem da moje noge gaze po suhu tlu posred mora zla. Putujem bez kretanja ne znajući kamo idem s vjerom u Onoga tko me vodi. Vjerujem u Snagu koja me štiti od slabosti, Jakost koja je uza me u svakoj mojoj borbi. Vjerujem u Ključ koji otvara okove ropstva, izbavlja iz tamnice i izvodi na Svjetlo. Vjerujem u Put koji se preda mnom stere, vjerujem i onda kad naizgled vrluda po vrletnim gorama i nepreglednim pustinjama.

Gospodine, vjerujem! Pomozi mojoj nevjeri! (Mk 9,24)

BK

Postavite komentar