Još nema komentara

Zagledan u sebe

U ovim vrućim danima u smiraj dana  kad oslabi žarko sunce i dnevni su poslovi obavljeni možeš se u tišini zagledati u sebe.  Možeš zastati,  pogledati dan za sobom i razmisliti o svojim postupcima toga dana. Razmišljanje je poželjno protegnuti i na prošle dane i događaje.
Postavi si pitanje – tko sam ja:
dobar ili pun mana;
mirna duha ili nemiran;
staložen ili uzburkanih misli;
istinoljubiv ili lažljiv;
skroman ili ohol;
jednostavan ili tašt; … ?

Odgovori nikad nisu jednoznačni: mješavina si ljepote vrlina i rugobe mana. Uistinu, ako sebe smatraš stalnim, varaš se; uljuljkao te u lažni mir stari neprijatelj, slatkorječiva zmija koja likuje nad tvojim osjećajem pravednosti i samohvale. Neprijatelju odgovara tvoj osjećaj samodopadnosti, tvoje uživanje u ljepoti cvata jednog vida tvog duhovnog života. Poput pravog cvata cvijeta ni taj nije stalan, on također vene, ne može ostati vječno lijep. Štoviše, mora uvenuti i trga ga i otkida sam božanski Vrtlar kako bi priliku za razvoj dobili cvjetovi brojnih drugih lijepih duhovnih svojstava. Ona tek pupaju, još su nerazvijena, a procvast će kad se ukloni stari i ocvali cvat, kad se makne ono preživjelo koje treba odbaciti da bi se dalo mjesta novome …  

Gospodine Isuse Kriste,
… podari nam ne spoznaju niti produbljenje,
ne bogatstvo znanja niti puninu života,
nego nam podari Prvu Ljubav koja pobjeđuje i zadnju patnju.
Daj nam Početak da bi konac bio blažen,
i polet Mladosti da bi starost bila blagoslovljena,
i sve Bogatstvo za Tebe i od Tebe
da bi se život u Tebi blaženo završio.
Ne sakrij nam ništa što se protivi Tebi;
sudi svojim slugama i sluškinjama prije nego li postanu plijenom sigurnosti.
Razruši naša djela,
razbij nam znanje,
potrgaj sav naš cvat

da bismo u napastima gledali na Tebe
i onda nam ponovno daj izgubljeno Proljeće.
Podari nam svima jutarnje rumenilo Ljubavi navečer i prije počinka
i tako udijeli ovoj zajednici,

koja se izgradila u Prvoj Ljubavi,
da je Prva Ljubav dovrši,
po Tvojem smilovanju. AMEN  

(Herman Bezzel; velika slova su moja)

BK

Postavite komentar