Još nema komentara

Znakovi života

Noću, kad caruje tama, osvijetljen prozor kuće kazuje da tu netko boravi i bdije. Zimi, kad stegne studen, dizanje dima iz dimnjaka znak je da se netko grije uz toplinu vatre. Poštanski sandučić u kome nema nakupljene pošte pokazuje da netko otvara i čita primljena pisma. Njegovan okoliš kuće rezultat je rada nečije brižne ruke, znak je života. Suprotno svemu spomenutom, za napušten se prostor govori da tu nema ni žive duše.

U tijelu si i čitaš ovaj tekst, dakle živa si duša. Bog te stvorio,  tvoje tijelo, dušu i duh. Piše u Knjizi postanka: „Jahve, Bog, napravi čovjeka od praha zemaljskog i u nosnice mu udahne dah života. Tako postane čovjek živa duša.“ (Post 2,7) Sve je djelo ruku Stvoritelja: „U ruci mu leži život svakog bića i dah životvorni svakog ljudskog tijela.“ (Job 12, 10) Shvaćaš li: zemljano tijelo, udahnuta duša i duh što te veže s Bogom živim, to si ti. Ćutiš osjetilima, dakle živiš u tijelu. Ćutiš osjećajima, dakle živiš u duši. Ostaje pitanje: živiš li u zajedništvu sa Stvoriteljem, daješ li znakove života duha?

Zašto je pitanje života duha važno? Isus, posljednji Adam, živi Bog, došao je da imaš život u duhu: „…Prvi čovjek, Adam, postade živa duša, posljednji Adam – duh životvorni.“ (1Kor 15, 45) Ima li u tebe znakova života u duhu? Sja li na prozorima kuće tvoga duha svjetlo žive vjere? Vije li se iz njezina dimnjaka radost, znak da goriš vatrom ljubavi? Možda je poštanski sandučić tvoga duha pun neotvorenih poruka ljubavi i nade Oca tvoga? Ima li  u te plemenitosti, znaka da njegu vlastitog duha prepuštaš Bogu? Razmisli. Odgovori iskreno.

Ako je duh tvoj kuća napuštena, zapuštena, ostavljena, vrijeme je da se prihvatiš posla. Ne odlaži akciju. Ma kako ruševna bila kuća tvoga duha, useli u nju, unesi makar vreću za spavanje. Rastvori širom prozore duha da ga propuše vjetar Duha Božjega, pokupi paučinu, pometi prašinu, izbaci smeće, operi prozore. Za veće zahvate pozovi u pomoć stručnjaka, Majstora vrsnog što sazda kuću tvog duha što je ti zapusti. Nemaj straha, nećeš Ga morati čekati. Bez bojazni budi, Majstor ovaj radi bez novaca i bez naplate. Jednostavno Ga pozovi – vrijeme je da restaurira zdanje tvoga duha, da mu povrati izvorni sjaj. Zamisli ljepote kad to zdanje postane topli dom za tebe, ugodni kutak za druženje sa Stvoriteljem te znak života i gostoljubivo utočište za svakog putnika namjernika.

BK

Postavite komentar