Još nema komentara

U cvatu

Stiglo je proljeće. Zazelenile su se trave, doskora će i šume. Pred svitanje čuje se glasan koncert ptičjeg zbora u kome će se broj solista povećavati povratkom ptica selica. Zimi čvrsto zatvoreni, nježni cvjetni pupoljci voćki rastvaraju latice i nude pčelama nektar svojih prašnika; zauzvrat bude im zametnut plod. Rubovi šuma osuli su se ljubičicama, livade tratinčicama. Jaglace koji su carevali poljima uskoro će zamijeniti raskošan cvat maslačaka. Reci: nije li vrijeme da i ti procvateš?

Stvoritelj koji po tepihu travnjaka sipa raznobojno cvijeće želi isto učiniti i tvom duhu. Kako će ako je u tebe sve smrznuto i stisnuto? Poljski cvijet osjeti toplinu sunca i pušta da ga ona budi. I tebe bi htjelo probuditi Sunce Života, ono želi izmamiti cvat tvoga duha. Kako će kad ne puštaš da te ogrije; kako će kad ne puštaš da te obasja svjetlost Njegova dana? „Grijeha nemam“, veliš i zastireš tamnim zavjesama prozore duha te ne vidiš da je svanulo. U tebe da nema grijeha?  „Zar je smrtnik koji pred Bogom pravedan? Zar je čovjek čist pred svojim Stvoriteljem?“(Job 4,17) Prije gotovo dva tisućljeća zapisano je u Ivanovoj poslanici: „Reknemo li da grijeha nemamo, sami sebe varamo i istine nema u nama.“ (1Iv 1,8) Sjeti se scene iz evanđelja kad Isusu dovode bludnicu da je osudi, a On pušta da je kamenuju koji su bez grijeha. Što se događa? Ne poleti niti jedan jedini kamen, svi se šutke raziđu (Iv 8,3-11). Odonda se ništa u naravi ljudskoj nije promijenilo. Ono što jest drugačije je pojava našeg Opravdanja: „Ja sam svjetlost svijeta; tko ide za mnom, neće hoditi u tami, nego će imati svjetlost života.“ (Iv 8,12) Nemoj ljubiti tamu. Daj razgrni zavjese i pusti da duh tvoj obasja Svjetlost! Ona će ti otkriti svu rugobu nakupljene nečistoće. Ta i po nepomičnom se namještaju nataloži prašina, kako li se tek prašina grijeha neće uhvatiti tebe. Stupi pod Svjetlo Božje milosti. Priznaj Stvoritelju da si grešan, pokaj se za grijehe, ispovjedi ih. Dobri Otac primit će tvoje pokajanje. Ucijepit će te u Sebe i pokrenuti kolanje životvornih sokova golom granom tvoga duha. Probudit će stisnute pupove, potaknuti ih na rast. Kad pup duhovnog života dosegne punu veličinu, onako kako se cvijet otvara pčeli, ti se otvori pohodu ljubavi Boga Oca.

BK

Postavite komentar