Još nema komentara

Radost i ljepota bračne ljubavi

„U braku treba njegovati radost ljubavi. Kad traženje užitka postaje opsesivno, to čovjeka drži u ropstvu i priječi ga da iskusi druga zadovoljstva. Radost, pak, povećava našu sposobnost uživanja i omogućuje nam uživati u raznim stvarima, čak i u onim životnim dobima u kojima se fizičko zadovoljstvo gasi. Zato je sveti Toma rekao da kad se kaže „radost“, misli se na širenje srca. Bračna radost, koja se može iskusiti također u boli, podrazumijeva prihvaćanje da je ženidba nužni spoj radosti i borbi, napetosti i odmora, trpljenja i oslobođenja, težnji i zadovoljstva, nelagoda i užitaka, ali uvijek na putu prijateljstva, koji potiče supruge da se brinu jedno za drugo: „pružajući si uzajamnu pomoć i služenje“…

S druge strane radost se obnavlja u boli. Kao što je rekao sveti Augustin: „koliko je veća bila pogibao u boju toliko je veće veselje u pobjedničkom slavlju“. Nakon što su zajedno patili i zajedno se borili, supruzi mogu iskusiti da se to isplatilo jer su postigli nešto dobro, nešto su zajedno naučili, ili mogu više cijeniti ono što imaju. Malo je ljudskih radosti koje su tako duboke i uzbudljive kao ona koju iskuse dvije osobe koje se vole kad zajedno postignu nešto u što su složno ulagale veliki trud i napor“

Iz  apostolske pobudnice „Radost ljubavi“, pape Franje

Postavite komentar