Još nema komentara

Riječi i Riječ

Olako izgovaramo riječi. One imaju težinu. Riječi mogu graditi prisnost ili urušiti povjerenje. Riječima možemo iscijeliti rane ili raniti dušu. Riječi mogu biti svjedočanstvo istine ili nositeljice klevete. Riječima možemo iskazati ljubav ili posijati mržnju. Kakve su riječi kojima govoriš bližnjima? Jesu li biserje i ruže što se prosipaju iz tvojih usta i krase tvoju osobu ili žabe i zmije koje iskliznu s usana i čine te ružnim?

Pazi na svoje riječi. Kaže apostol Jakov u svojoj poslanici: „Doista, svi mnogo griješimo. Ako tko u govoru ne griješi, savršen je čovjek, vrstan zauzdati i cijelo tijelo“ (Jak 3,2). Loše si volje? Ne moraš svojim riječima drugome pokvariti dan. Zinuo si da zaustiš kritiku? Razmisli ne činiš li i ti ono što želiš pokuditi. Teško ti je, želiš se požaliti? Otrpi, prikaži Bogu, nasmiješi se. Toliki hode uokolo puni gorčine jer im je pogled usmjeren samo na sebe. Gledaj oko sebe. Vidi što možeš pohvaliti. Riječima miluj, nemoj šibati; liječi, nemoj ranjavati; unesi mir, ne razdor. Zar ne znaš: „I slava i sramota dolaze od riječi, i jezik je čovjekov propast njegova“ (Sir 5,13)?  Dalje kaže Sirah: “Umilna riječ umnožava prijatelje, i jezik uljudan izaziva prijazne odgovore“ (Sir 6,5). Lako se u to uvjeriti.

Drukčija od naših riječi Božja je Riječ, ona o kojoj evanđelist Ivan piše: „Sve postade po njoj  i bez nje ne postade ništa“ (Iv 1, 2). Božja Riječ stvara, stvara sve dobro. Božja Riječ je šapat ljubavi našem srcu. Božja je Riječ čvrsta i pouzdana. Zbilja: „Svaka je Božja riječ prokušana, štit onima koji se u nj uzdaju“, (Izr 30,5). Kad Bog obećava, izvršava obećanje. Kad Bog ukori, čini to na izgradnju. Što Bog nalaže, poslušaj, učini.

Možemo li i danas čuti Božju Riječ? Da. Odabrane riječi slušamo u Službi riječi svake svete mise. No, prava je riznica Božje Riječi Biblija. Tko traži pouku, tu će je naći. Tu je zapisana živa Božja Riječ koja progovara srcu, pali plamen spoznaje, skriva nebrojena blaga. „Na istoj livadi vol traži travu, pas zeca, roda guštera”, kaže filozof Seneka. U Bibliji, na tom pašnjaku Božje Riječi, svatko može naći biranu hranu za život i zdravlje duha. Kreni, čitaj, nahrani se Riječju! Neka te Božja Riječ uči ljubavi, dobroti, iskrenosti, mudrosti. Bog je uistinu veliki Učitelj. Bez obzira na dob, svima nam je poći u Njegovu školu.

(Za one koji nemaju Bibliju, poveznica gdje se čitava može naći: https://biblija.ks.hr/)

Autor: Biserka K.

Postavite komentar