Još nema komentara

Predbračna čistoća – nešto o čemu danas govore i slavni?

Predbračna čistoća na prvu može zazvučati kao nešto zastarjelo, nešto što su prakticirali bake i djedovi, nešto što je u suvremenom društvu nemoguće i nepoželjno. Ipak, priča o predbračnoj čistoći, odnosno odnosu u kojim djevojka i mladić čekaju brak za svoj prvi intimni odnos, sve se češće spominje na različitim predavanjima i katehezama. Čak se može čuti i da ga zagovaraju neke poznate i slavne osobe. Najnoviji primjer toga poznati je pjevač Justin Bieber koji je u jednom intervjuu izjavio: „Da mogu vratiti vrijeme, ne bih spavao sa ženama prije braka“ (2020). Zašto je predbračna čistoća postala tako aktualna tema i među poznatima?

Ukratko objašnjavajući što predbračna čistoća jest (poznato i kao „čuvanje za brak“) don Damir Stojić naglašava kako je poanta čistoće ljubav po uzoru na onu Kristovu. Kada mladenci dolaze na pripreme za vjenčanje i kažu razloge zbog kojih žele stupiti u brak često kažu da se vole. No što to zapravo znači i kako se to treba ljubiti da bi se ljubilo kao što nas ljubi Isus? Takva ljubav treba biti slobodna, otvorena za život i trajna. Ako misliš da si u nekoga zaljubljen i da s tom osobom želiš provesti čitav svoj život trebaš se zapitati je li vaša ljubav baš takva. Dakle, naša najveća misija je ljubiti bližnje i to onako kako je Krist nas ljubio. Krist nas je ljubio tako da je život dao za nas bez da smo mu to uzvratili, bez da smo to zaslužili. Dao ga je slobodno (kad su ga rimski vojnici tražili, sam se predao, nije se skrivao iza neke masline) i njegova ljubav je bila plodna jer se nakon smrti na križu rodila Crkva (don Stojić). Ako su to kriteriji ljubavi, onda i mi tako trebamo ljubiti. Na tragu toga, da bi ti netko bio prava ljubav, prvo ti mora biti najbolji prijatelj. Gerard-Marie (2013) govori kako je prijateljstvo zaboravljeni temelj veze i kako veze propadaju jer se na njega zaboravi. A vidimo kako Bog nije zaboravio na važnost prijateljstva. On je postao našim prijateljem.

Mogli bismo se zapitati zašto nam Bog brani spolne odnose prije braka, ne bi li oni trebali biti samo način izražavanja ljubavi? Božja ljubav je prema nama toliko čista i snažna da nas upravo želi zaštiti od svega onoga što nam može naštetiti psihički i fizički te nas poziva na vezu koju ćemo graditi na odnosima ljubavi, povjerenja, strpljivosti, bez da nam tjelesnost „pomuti pamet“. Različite studije među mladima u SAD-u pokazale su kako čak dvije trećine mladih žale zbog preranog upuštanja u spolne odnose, dok oni koji su se čuvali do braka nisu zbog toga požalili (Lickona, prema Nalelitić). Mnogi od onih koji nisu živjeli predbračnu čistoću govore stvari poput toga kako su mislili da se vole, ali nakon spolnog odnosa ostali su povrijeđeni (osjećali su se iskorištenima ili su imali osjećaj krivnje ili im je bilo teže prekinuti vezu koja nije više valjala). Slično je izjavio i Justin Bieber (2020): „Ako bih se mogao vratiti i izbjeći stvari koje su me jako povrijedile, vjerojatno bih se čuvao do braka. Spolni odnos može biti zbunjujući kada si seksualno aktivan s bilo kim.“ Nastavlja: „Bog ne traži od nas da se suzdržavamo od spolnog odnosa za Njega jer želi nekakva pravila za nas. On nas tako želi zaštiti od bola i povrijeđenosti.“

Možemo primijetiti kako se iza priče o predbračnoj čistoći možda ipak ne krije nekakva zastarjela tradicija niti nešto što je rezervirano samo za neke ljude. Sve veći broj mladih, čak i slavnih, svjedoči o važnosti, smislu i ljepoti predbračne čistoće. Samo takva čista ljubav omogućuje da odnos jednog dana ne bude samo tjelesni užitak, već odnos koji je radostan, potpun, iskren i koji vodi ostvarenju Božjeg plana: savršenoj ljubavi po uzoru na Kristovu.

Izvori:

URL: https://www.bitno.net/obitelj/mladi-veze-samci/predbracni-seks-maloljetnicki-seks-predbracna-cistoca-emocionalne-opasnosti-cekanje-braka/

URL: https://www.bitno.net/obitelj/spolnost/justin-bieber-da-mogu-vratiti-vrijeme-ne-bih-spavao-sa-zenama-prije-braka/

URL: https://www.bitno.net/obitelj/mladi-veze-samci/ljudi-danas-vise-nego-ikad-trebaju-proroke-a-katolicki-zarucnici-su-nedvojbeno-medu-njima/

URL: https://www.bitno.net/obitelj/mladi-veze-samci/trazite-pravu-ljubav-prvo-pronadite-pravog-prijatelja/ URL: https://www.studentski-pastoral.com/index.php/pitajteKapelana/321

Postavite komentar